آسمون و ریسمون ارتباطات- 3

به بهانه بیست و پنجمین سال مک کینتاش

maccc1

همه آن چیزهایی که همیشه میخواستید در باره مک بدانید و هیچ وقت جرات پرسیدنش را نداشتید.

پنجم بهمن ماه (بیست و چهارم ژانویه) دقیقا ربع قرن از عرضه کامپیوترهای خانگی مک کینتاش به بازار که بشریت را وارد عصر کامپیوتر کرد، گذشت.اپل که در سه سال گذشته باردیگر با خیز بزرگی درصدد بازگشت به دوران اوج خود است، اکنون در دنیای کامپیوتر و فن آوری ارتباطات خوشنام ترین، مشهورترین و محبوب ترین تولید کننده محصولات فن آوری است.اپل کار خود را از شرکتی کوچک در کالیفرنیا در ژانویه 1977 آغاز کرد و به مدت سی سال تحت عنوان «شرکت کامپیوتر اپل» فعالیت می کرد اما به دلیل تنوع و گستردگی محصولات دو سال پیش کامپیوتر را از نام خود حذف کرد.

بسیاری از «جوانان قدیم» ممکن است کامپیوترهای خانگی کمودور را که در اوایل سالهای انقلاب در برخی فروشگاه های «صوتی تصویری» جا خوش کرده بودند به یاد بیاورند، این کامپیوترها که آن روزها جایگزین «تی وی گیم» شده بودند در ایران بیشتر برای بازی های کامپیوتری به کار می رفتند اما در واقع نخستین نمونه از کامپیوترهای خانگی بودند.

با عرضه اولین نمونه کامپیوتر خانگی، اپل بسیاری از فن آوریها و محصولات جانبی کامپیوتر را که سالها بعد و امروزه در این صنعت به کار می رود را ابداع کرد.

اما در ژانویه 1979، اپل انقلاب دیگری به راه انداخت: مک کینتاش.

کامپیوترهای مک کینتاش که تا سال 1984 سری تکامل یافته ترش ظاهر شد، یکی از مهم ترین فن آوریهای تاریخ قرن بیست و یکم و سرآغاز دوران کامپیوتر در خانه ها و ادارات محسوب می شود.

در همان سال رایدلی اسکات که با فیلم اخیرش مجموعه دروغ ها برای مخاطبان ایرانی بیشتر شناخته شده است، نیز یکی از مشهورترین تبلیغات تلویزیونی تاریخ رسانه ها را با الهام گرفتن از تم جورج اورولی 1984 ساخت که ظهور یک پدیدار انقلابی در سالهای پایانی قرن را وعده می دهد.

p align=»center»>

مک کینتاش تا سال 2004 و به ویژه از زمانی که شرکت اینتل نیز به مجموعه تولیدکنندگانش پیوسته به عنوان یک کامپیوتر خانگی نسبتا ارزان با کارکرد خوب شناخته شده بود، هر چند که میدان را به شرکت های دیگری که از نرم افزار انحصاری ویندوز استفاده می کردند واگذار کرده بود.

ولی از سال 2005 با تولید سری جدید مک و به ویژه لپ تاپ های محسور کننده ش کم کم توانست مشتری های بسیاری برای خود بیابد.

کیفیت و زییایی لپ تاپ های مک و شهرت آنها، آنچنان بود که تقریبا در بسیاری از برنامه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی هر جا که قرار بود بازیگران لپ تاپی در کنار داشته بودند در اغلب موارد این لپ تاپ ساخت اپل بود.

اما تحول چشمگیر در تولید مک در سال 2008 رخ داد، زمانی که اپل سری جدید ای مک خود (که آنها را نسل سوم مک نامید) را ارائه کرد و در کنار سری جدید لپ تاپ مک، مک بوک ائر را نیز به میدان آورد.

این همه در کنار ای فون و سیستم عامل تحسین برانگیز لئوپاردش، بار دیگر اپل را به یکی از غولهای دنیای فن آوری ارتباطات بدل ساخت.

اما ببینیم چرا اپل مک با این شهرت، کیفیت، زیبایی و البته قیمت گران ترش در میان کاربران حرفه ای کامپیوتر محبوب است، به گونه ای که وقتی آن را تجربه می کنند از کامپیوترهای معمول با تحقیر و استهزا یاد می کنند.

نخست: مک از سیستم عامل لئوپارد استفاده می کند، سیستم عاملی که تا کنون بهترین سیستم عامل کامپیوتر لقب گرفته و به خوبی از عهده کارهای دقیق، حساس و پیچیده برمی آید.

میزان امنیت و رده بندی داده ها در این سیستم اصولا قابل مقایسه با ویندوز یا هیچ سیستم عامل موجود دیگری نیست.

این سیستم به خوبی می تواند از خود محافظت کند، به زمان گذشته بازگردد و خطاهای خود را تصحیح کند و با اینترنت به ویژه فن آوری بی سیم کاملا سازگار است.

در لئوپارد نرم افزارهای جانبی تقریبا بی نظیری نظیر ای فوتو، ای ورک، ای موی و گاراژ تعبیه شده که برای کار حرفه ای دز هر زمینه مولتی میدیا بهترین نرم افزارهای خانگی محسوب می شوند.

دوم: همه قطعات و قسمت های اپل محصول خود اپل و کمپانی هایی نظیر اینتل هستند بنابراین برخلاف بسیاری از شرکت های تولید کننده کامپیوتر، مک به اصطلاح اوریژنال است و از تکنولوژی و سازندگان دست اول استفاده می کند، پشتیبانی و امکانات جانبی این محصولات نیز در اغلب موارد بهتر است.

سوم: در مک شما تقریبا هیچ گاه پیغام های مایوس کننده و گاه عصبی کننده ویندوز را نمی بینید، تقریبا هیچ گاه با خرابی یا به اصطلاح کرش روبرو نمی شوید، مرورگر سفری به خوبی از پس هر خواسته شما برمی آید و هیچ گاه پیغام های مزاحم ویندوز که مثلا واقعا مطمئنی میخواهی به اینترت وصل بشوی؟ یا از این قبیل را نمی بینید.

چهارم: طراحی مک بطرز خیره کننده ای زیبا است، در سری دسک تاپ های ای مک اصولا چیزی به اسم دسک تاپ وجود ندارد و همه چیز پشت یک مانیتور زیبا قرار گرفته است. لپ تاپ های مک پرو نیز که بیش از حد به زیبایی شهره هستند، حتی سری جدید لپ تاپ های سونی وایو نیز در برابر زیبایی مک کم آورده اند.

پنجم: تصویر مک، یکی از اولین چیزهایی ست که توجه همگان را به خود جلب می کند، مک از فن آوری ال سی دی برای صفحه نمایش خود استفاده می کند که مشابه تلویزیونهای کاملا دیجیتال است. از این رو برای کارهای گرافیکی و تخصصی، ادیت فیلم و به ویژه تماشای ویدئو بسیار مناسب است.

ششم: ای لایف، نرم افزارهای محبوبی ست که با سیستم عامل مک کار می کند و برای همه کارهای مولتی میدیا نه تنها برای مردم عادی بلکه کارهای حرفه ای نیز مناسب است، ای لایف شامل: گاراژ برای یادگیری، تولید و ادیت موسیقی، ای فوتو برای ادیت، شناسایی، دسته بندی و مرتب کردن عکس ها ،ای موی برای ادیت حرفه ای و بسیار آسان ویدئوهای خانگی، ای دی وی دی برای پخش، تولید و ضبط و مدیریت دی وی دی، ای وب برای طراحی وب سایت و بسیاری امکانات دیگر از جمله قابلیت اشتراک در اینترنت و قابلیت اتصال و اشتراک تمام داده ها بین مک ها و ای فون و ای پاد است.

هفتم: ای ورک، نرم افزار محبوب دانشگاهیان است و تقریبا با آن هر کاری از تولید اسلاید شو برای نمایش در کنفرانس تا طراحی و صفحه بندی کتاب می توان انجام داد. ای ورک شامل: پیچز برای طراحی نوشته ها و هر کاری که به نوشتن ربط دارد از طراحی کارت ویزیت گرفته تا پاکت نامه، نامبرز برای هر کاری که به اعداد ربط دارد از گرافیک و نمودار کشیدن تا جداول آماری، کی نوتز برای هر کاری که به کنفرانس، سخنرانی و ارائه ربط دارد و طرح، ایده یا نمونه کار را آماده می کند.

در ای ورک شما می توانید از فایلهای مختلف نسخه هایی با فرمت های متفاوت مثل پی دی اف یا داک و اکس ال اس هم تهیه کنید.

و اما اشکالات:

فارسی؟

بسیاری می گویند که تایپ فارسی در مک سخت است، با این حال صفحه کلید مک اصولا برای تایپ کردن مناسب تر است. به ویژه در مک پرو که نور پشتی ش برای تایپ در جاهای کم نور مثلا هواپیمانجات بخش است.

مشکل اینجاست که برخی از کلیدها رادر جای همیشگی شان پیدا نمی کنید که با یک هفته تمرین و استفاده از صفحه کلید نمایشی فارسی استاندارد مشکل حل می شود، شما حتی می توانید روی ورد مخصوص اپل تایپ کنید اما مشکل تایپ فارسی به مک ربطی ندارد مشکل از ورد مخصوص اپل است که بسیاری از زبان های شرقی از جمله فارسی را پشتیبانی نمی کند، البته گفته می شود که در نسخه بعدی این مشکل برطرف خواهد شد زیرا بهرحال ورد باید در آن قسمت از جهان هم برای مک به فروش برود!

تا آن زمان شما می توانید از ادیتورهای مختلف و یا حتی اپن آفیس استفاده کنید که فایل ها را به ورد بدل می کند. اما برای فارسی نوشتن روی وبلاگ و یا اینترنت هیچ مشکلی نخواهید داشت و با سفری اصولا همه چیز را بهتر می بینید. فقط برخی از سایت های فارسی از جمله برخی از صفحات سایت بی بی سی با طراحی تازه ش ممکن است کمی به هم ریخته به نظر برسند که این مشکل را هم می توانید در فوروم های مک مطرح کنید.

نرم افزارهای ویندوزی؟

به نرم افزارهای ویندوز معتاد شده اید؟ خب ویندوز برای مک هم نسخه اختصاصی آفیس ش را بیرون داده است. اگر اصرار دارید از نرم افزارهای دیگری که هنوز نسخه مک آنها در دسترس نیستند استفاده کنید می توانید از بوت ویندوز/مک استفاده کنید که بلافاصله سیستم عامل شما را به سیستم عامل نامرغوب ویندوز بدل می کند، این کار البته باعث خواهد شد که قدر مک را بیشتر بدانید!

قیمت گران؟

بهای هر ای مک یا لپ تاپ مک از بهای دسک تاپ ها و لپ تاپ های دیگر تقریبا 25 درصد گران تر است ولی علاوه بر آنکه شما را از صرف وقت برای تعمیر یا نصب دوباره ویندوز و مصائب دیگر نجات خواهد داد، مطمئن هستید که قطعات اصل و مرغوب در آن به کار رفته است. بهرحال از قدیم گفته اند هر چقدر پول بدهی آش می خوری!

پشتیبانی؟

پشتیبانی اپل و مک در اغلب کشورهای جهان کم نظیر است، علاوه بر دهها فوروم که شما می توانید بلافاصله مشکلات خود را در آنها بنویسید و استمداد بطلبید، متخصصان اپل تقریبا در هر شهر بزرگی به نجات شما خواهند شتافت و از آنجا که اصولا مک کمتر سروکارش با تعمیرگاه می افتد سرشان به قدر کافی خلوت هست که در کوتاه ترین زمان مشکل شما را حل کنند.

وقت گذرانی؟

مک بهترین کامپیوتر خانگی برای کارهای مولتی میدیا است، وقتی شما مک دارید تقریبا همیشه سرگرم کار با آن هستید، حرفه ای بودن و در عین حال سادگی کار با آن هیجان انگیز است. با این حال اگر اهل کار حرفه ای و تدوین فیلم و ساخت موسیقی یا خلاصه ور رفتن با کامپیوتر و ابزارهایش نیستید، مک بدرد شما نمی خورد. چون مک دائم شما را وسوسه یا به اصطلاح سرگرم می کند!

سوال دیگری هم دارید؟ حالا بروید مک بخرید تا نجات پیدا کنید!

منتشر شده در: پندار

۸۷/۱۱/۷ – ۱۵:۱۵ – امید حبیبی نیا

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s